Červen 2013

Libertarians Punks & Skins (aktualizováno 2.3.2014)

20. června 2013 v 3:40 | Sněhulák |  Články a aktuality

Až bude více času, věřím, že toho sepíši víc a hlavně česky, ale pro úvodní informace snad postačí pár slov v kostce. Každopádně na téma libertarians punx / skins je toho v angličtině hodně - např. http://www.punkrocklibertarians.comTypičtí představitelé Libertarianismu: F. A. Hayek, Milton Friedman, Ludwig von Mises, Murray Rothbard,...

Základní myšlenka: "Libertariáni jsou individualisté.Věří, že jsou to pouze jedinci, kdo přemýšlejí, hodnotí, jednají a vybírají. Věří, že každý člověk má právo vlastnit sám sebe, právo, které mu nemůže být násilím odňato. Žádný individualista či libertarián nepopírá, že lidé se stále navzájem ovlivňují, a na tomto nevyhnutelném ději jistě není nic špatného. Ale to, čemu libertariáni oponují, není dobrovolné přesvědčování, nýbrž násilné vnucování hodnot za použití síly a policejní moci. Libertariáni v žádném případě neoponují dobrovolné součinnosti a spolupráci mezi jedinci, ale jen povinné pseudo-spolupráci nařízené státem." Více na M. Rotrhbard - Mýty a fakta o libertarianismu (volně ke stažení)

Punk Rock a libertarianismus jde v ruku v ruce. Je, až neuvěřitelné kolik punk kids křičí "anarchie, anarchie", nadávají na stát, systém, vládu, ale pak v klidu přejdou na obhajobu socialistické státní politiky, která nařizuje, nutí, ale nedává jedinci volnost se svobodně rozhodnout (např. plošný zákaz kouření v hospodách). Je smutné, že existuje spousta pankáčů obhajující kolektivní "dobro" nad individuálními potřebami jedince. Copak zapomněli, že punk, vznikl právě na svobodě, na jednání, které není omezováno ani zleva, ani zprava?
Na svobodě, že můžeš činit cokoliv, co neomezuje druhé?!

I staré dobré DIY činnosti podporují svobodu volby i inovace, volný trh, volnou směnu/barter...

Více ve videu... v angličtině:


K přečtení (v AJ):


(text písně v popisku videa)

K přečtení (v CZ):


Časem doplním...

PS: Nepište mi, že do punku tahám politiku, protože to dělají jiní. Svoboda nemá alternativu.
PS II: Pod článkem je anketa.

(aktualizováno 2.3.2014)