Harrington Jacket

14. března 2010 v 13:09 | Punkovej Sněhulák / hooligans.cz |  Skinheads

Vše začalo ve 30.letech ve Spojeném království, když manchesterská společnost Baracuta, kterou provozovali bratři John a Isaac Millerové, vyrobila svůj zkrácený nepromokavý kabát. První model se jmenoval G9. Dle několika různých zpráv se první bunda této značky prodala v roce 1937. Tato bunda byla navržena pro hraní golfu v klasickém (tedy deštivém) anglickém počasí. Písmeno "G" v označení modelu G9 znamenalo "Golf". Hluboké a šikmé kapsy tohoto modelu byly navržené tak, aby se v nich dobře nosily golfové míčky a rukávy a ramena zase navrženy tak, aby dobře dovolovaly volnost pohybu pro golfové odpaly. Všechny tyhle vlastnosti se v budoucnu ukáží jako velmi významné, když subkultury mládeže budou budovat svůj styl oblékání.

A nyní už významná data v historii této bundy:

30.léta:
První Baractua G9 se začíná prodávat. Kupující jsou nejen hráči golfu, kteří měli být hlavní cílovou skupinou, ale také v módě si libující mladí muži.
Bunda je bavlněná, nepromokavá a má uvnitř všitou kostkovanou látku skotského vzoru (každý skotský rod měl svou různě poskládanou tkaninu, jak barevně, tak i vzorem, ale vždy do "kostek". V případě této bundy byl použit vzorek, kterou používala skotská rodina Fraserů, pocházející původně z Galie (Francie) a jejíž historie sahá ve Skotsku až do 13.století)).

50.léta:
A tady to všechno začalo co se týká Harringtonu. Obrovský zájem o Barracutu G9 nastal, jakmile se v této bundě objevil Elvis Presley ve filmu King Creole. Navíc další mládeží po celém světě oblíbená hvězda - James Dean měl svou červenou G9 oblíknutou ve filmu Rebel bez příčiny (Rebel without cause). Vypuká obrovský zájem u mládeže o G9 a žádný významnější obchod si nemůže dovolit, aby jim tato bunda chyběla v regálu.

60. léta:
Ani teď zájem nepolevuje. Subkultura Mods a Skinheads začala G9 považovat za součást své "uniformy". Navíc se v G9 objevují na veřejnosti lidi jako Frank Sinatra, Steve McQueen a Ryan O'Neill. A to je také doba, kdy G9 dostane svou přezdvíku jako Harrington bunda díky postavě Rodneyho Harringtona, kterého hraje Ryan O'Neill v televizním seriálu Peyton Place, a který se v G9 velmi často v seriálu ukazuje. První tuto přezdívku "Harrington" použil John Simmons, kterému patřil velmi známý londýnský obchod "The Ivy Shop", který takto bundě říkal v odkazu na tento seriál. A jak to už tak bývá, tahle přezdívka této bundy se velice uchytila a drží se jí dodnes.

70.léta:
Punkáči, skinheadi, znovuoživení mods a skúteři. Skupina The Clash, Clint Eastwood, Arnold Palmer (profi golfista) a mnoho dalších. Tihle všichni zase vrátili zájem o Harringtona. A tehdy se Harringtony objevují ve velké míře na tribunách v kultuře radikálních fans, už proto, že je tehdy tvoří příslušníci hnutí mods a skinheads.

80.léta:
Harrington stále oblékají mods, skins i punkáči. Stále to nosí The Clash, Michael Keaton a další. Styl oblékání na tribunách se už mění, ale přesto i zde lze Harringtony stále zahlédnout.

1990-2000:
I sám James Bond v Harringtonu nevypadá vůbec zle. Nosí i Pete Doherty, Joe Strummer, Thierry Henry, prostě každej, kdo chce vypadat jako dobře oblečenej rebel. Objevuje se v Harringtonu velký množství nejrůznějších městských mládežnických subkultur, nejvíc ty, co vznikly na základě Mods.
V roce 2007 slaví Baracuta company 70. narozeniny bundy G9 a vydala tři speciální edice G9 s potiskem na podšívce, kde jsou jmenováni Steve McQueen nebo Elvis či Frank Sinatra (tedy všichni kdo často nosili Harringtony). Harrington je už v této době vyráběn v licenci u různých prodejců, včetně i těch populárních, jako je Ben Sherman nebo Fred Perry. Nicméně existuje jen jeden originální Harrington, a tím je Baracuta G9 vyrobená v Anglii, a prodávaná v obchodech okolo 189 Euro (4900kč).

Sídlo firmy Baracuta


Harrington od Ben Sherman


The Clash v Harringtonech


Elvis v Harringtonu jako vzor pro mládež


Limitovaná edice "Elvis" bundy G9


Skinheadi z Ipswiche z roku 1983


James Bond v novém tisíciletí v Harringtonu


James Dean v červeném Harringtonu jako Rebel bez příčiny


Steve McQueen v Harringtonu na motorce


mladý Steve McQueen v Harringtonu


Steve McQueen v pokročilejším věku v Harringtonu

Ukradnuto z hooligans.cz :-)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Vlastníte Harrinton??

Ano 81.9% (113)
Ne 18.1% (25)

Komentáře

1 Papouch Papouch | E-mail | Web | 16. března 2010 v 18:32 | Reagovat

Fakt pěknej článek :)

2 Speed and free Speed and free | 18. srpna 2010 v 16:41 | Reagovat

Vytvorili sme Česko-slovenský odpor proti imigrantum (muslimy, cigani, ...) ...nejsme fasisti ani nacisti ci rasisti chceme zabranit jenom novemu narustu imigrantu v Evrope aby nase staty nezanikly a nebyly muslimske. Sme proste vlastenci kteri mame radi svoji vlast.
pridejte se take ....zatim sme jenom na FB ale pozdeji se toho bude dit vic .... SKUPINA SE MENUJE : Speed and Free (aneb rychle a volne se zbavit imigrantu).

http://www.facebook.com/pages/Speed-and-Free/151022411577524?ref=ts

3 Gavin Jarman Gavin Jarman | E-mail | Web | 12. října 2010 v 19:20 | Reagovat

Ježiš koukej co jsem našla na fejsu http://bit.ly/natalie_kviz

4 pán bez bundy pán bez bundy | 12. prosince 2010 v 2:13 | Reagovat

Rád bych přispěl do ankety, ale není v ní možnost kterou bych mohl dát. Harringtona jsem vlastnil...

5 Oi!Punk Oi!Punk | 13. března 2011 v 10:13 | Reagovat

Když jsem byl v londyně tak tak tam řikali že je to bunda určena pro kuchaře na vojenskejch lodich.vlastnim Harringtona

6 Kóša Kóša | 15. září 2011 v 23:45 | Reagovat

Jsem hrdým majitelem harringtona značky Lonsdale. Nosím ho na jaře na podzim v létě i v zimě už dva roky a nemůžu si vynachválit..

7 Williamson19Hilary Williamson19Hilary | E-mail | Web | 14. května 2012 v 13:56 | Reagovat

A lot of specialists state that <a href="http://goodfinance-blog.com/topics/mortgage-loans">mortgage loans</a> aid a lot of people to live their own way, just because they are able to feel free to buy necessary goods. Moreover, various banks present sba loan for different persons.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama