Červen 2008

Postřeh, úvaha a anketa

23. června 2008 v 15:36 | Punkovej sněhulák |  Punks
Jak pozoruji to naše punkové hnutí, tak jsem zjistil(jistě to není nová věc) že se punkáči dělí na 2 křídla a to tzv. "Ramonesáci" a "Sex-pistoláci". A proč toto? Jednoduše, jde o tvrzení kdo první hrál styl punk. Názorů je mnoho od Velvet Underground po Iggyho Popa, ale tyto 2 křídla převládají. Mimochodem já jsem "Ramonesák":-)
A tak jsem se chtěl zeptat jak jste na tom vy?
Ps: Je úplně jedno kdo byl první! Hlavní je že se vám tato muzika líbí;-)

Letní akce 2008 - Doporučuji...

18. června 2008 v 23:13 | Punkovej sněhulák |  Akce!
5.7.08 - Letní Midsummer - Písek (letní kino) - Gangnails, Apple Juice, Krucipüsk, atd.
18.-20.7.08 - Mighty sounds 2008 - Olší u Tábora - Real McKenzies, Demeted are GO!, The Toasters atd.
1.-2.8.2008 - Subculture Fest 08 - Praha (koupaliště Džbán) - Misfits, Deadline, The Hotknives, atd.
12.8.08 - Dropkick Murphys - Praha (Klub Roxy)
21.8.08 - Tři Sestry - Písek (letní kino) - & E!E, Doctor P.P., DeBill Heads
Ps: Pokud víte o nějakých dalších zajímavých akcí, hoďte odkaz do komentářů.. Dík

Punk v Československu

16. června 2008 v 0:01 Punks
Léta 1985-6 obecně znamenala v českém punku určité přeskupování sil a personální obměny. První punková generace z 1. pol. 80. let se nacházela v období, kdy její členové nastupovali na vojnu (mnozí z nich raději dobrovolně do psychiatrické léčebny), do různých škol, odcházeli do emigrace, takže tyto roky jsou ve znamení určitého zmatku, konce některých kapel, u jiných zase jejich začátků. Mnohé skupiny třeba i přežily, ale s totálně odlišným obsazením. Situace začala poněkud krystalizovat v roce 1987, takže zde můžeme hovořit o období tzv. druhé vlny českého punku.
V první vlně českého punku se objevily kapely, které až na pár výjimek nebyly úplně punkové, ba naopak - spíše využívaly punkových skladeb jenom jako určité repertoárové výplně. Typickým příkladem byla legenda čs. alternativy, skupina Extempore s Mikolášem Chadimou a částečně také mladá formace Zikkurat. Pravda je, že u té druhé jmenované byl poměr punkových a "jiných" skladeb poměrně v rovnováze, navíc pro užší sepjetí s punkem a tím i větší uvěřitelnost předváděných kousků tohoto stylu, hovořil i věk jejích členů. To samé lze říci o teplických FPB, ale tam už přece jenom převládal více punk a ještě k tomu vlastní provenience (Zikkurati měli vlastních punk skladeb jenom malé procento, zaměřovali se hlavně na cover verze zpívané v originále). Formace Dom androše z UH Pepy Vondrušky se vezla spíše na vlně starých Velvetů a s punkem ji spojoval snad jen nedostatečný instrumentální um. K punku se na počátku své existence přihlásila i Garáž v čele s Karlem Habalem a Ivo Pospíšilem, ale dnes, s odstupem doby, lze říci, že se jednalo spíše o jakýsi hybrid punku, nové vlny a rock´n´rollu. Cosi, co blížilo punku, šlo vysledovat i z hudby další formace, tentokrát z Košíř - Rumour Emise Group In Europe, ale také to bylo říznuté dalšími odlišnými styly. Jednoznačně punkovými skupinami byly tedy pražské teenagerské party Energie G, Antitma 16 a havířovské Hlavy 2000. A později samozřejmě Suchý mozky, Kečup a A 64.

V letech 1982 - 85 vzniklo v Praze ještě několik skupin, hlásících se, ať už vážně nebo z recese k hnutí punk. Jejich hlavní období hraní a "proslulosti" však přišlo o něco později, takže jenom ve zkratce - šlo o skupiny Visací zámek, Plexis, Mrtvý miminka, V3S, Tři Sestry atd.

Ve stejné době se první punkové kapely začaly objevovat i mimo Prahu. V Bratislavě to byly Extip a Paradox (z něj později vznikla Zóna A), v Havířově Radegast, IQ:60 a Klec, v Severních Čechách Oi Oi Hubert Macháně, v Plzni Zastávka Mileč a Petr Mach, v Jižních Čechách Dural a Novodur(Telex), ve Středních Čechách Franta Mast.


Vizáž a základní znaky prvních čs. punkerů

Co se týče vizáže, první čeští punkeři vycházeli hlavně z toho, co jim nabídly ve svých fotografiích sem přivezené teenagerské magazíny jako třeba Bravo, anebo z toho, co otiskly o punku tuzemské bolševické plátky typu Světa v obrazech, Světa socialismu, Vlasty nebo Signálu. Jen tak mimochodem - jejich jazyk a nazírání na problematiku punku byly kupodivu shodné jako u nenáviděných "imperialistických" žurnálů. Nicméně jako prostředníci kusých informací a vzácných fotografií posloužily vcelku dobře, neboť jet se podívat do Londýna a okouknout punkýše takříkajíc "z první lajny" bylo takřka nemožné. Bez výjezdní doložky jste se do Anglie prostě nedostali a k jejímu získání jste tam museli buď mít příbuzné (nikoliv však nedávné emigranty), anebo být prověřeným bolševickým kádrem.


Ale zpět k českým punkům. Základní věcí bylo - mít ostříhané vlasy. Nosila se levná saka, na kterých byly připevněny placky s punkovými motivy nebo skupinami a co možná největší počet zavíracích špendlíků. Později se sichrhajckami propichovaly i uši. Na oči se nasadily úzké černé brýle. Dále už klasika - tričko, džíny, tenisky, posléze se objevily košile s úzkými kravatami. Odrbané kožené bundy, pomalované punkovými nápisy, potrhaná (batikovaná) trička, řetězy a (místo tenisek) vysoké nadkotníkové boty se objevily o trochu později - na začátku 80. let. A první účesy typu "mohawk", u nás nazývané nepřesně "čerokez", "číro" nebo jednoduše "kohout" bylo možné spatřit až někdy v letech 1983-4 (technická poznámka - vlasy se tužily cukrovou vodou). Ještě později se objevily křiklavě obarvené vlasy, tetování a náušnicemi ozdobené další části těla (tzv. piercing).

Z Velké Británie se k nám dostal i "šílený" punkový tanec - pogo, kterému se říkalo kravinec. Jeho účastníci okolo sebe divoce máchali pažemi a kopali nohama, vráželi do sebe, strkali se a nezřídka vypukla i menší šarvátka. Tento neučesaný, drsný tanec byl však jedinou adekvátní možností jak pohybem vyjádřit onen hlasitý, divoký a syrový hudební styl - punk rock. Na tomto místě také není možné nezmínit i nejobvyklejší punkový vyjadřovací "handtalk" - zdvižený prostředníček pravé ruky, neznamenající nic jiného než "fuck you" eventuelně "fuck off", což, jak všichni dobře víme, znamená "seru na tebe" nebo "jdi do hajzlu" či "seru na všechno". Nejrozšířenější drogou českých punkerů bylo samozřejmě pivo, zřídka kdy si práskli trávu, neboť ta se u nás rozšířila až v samém závěru 80. let. Zajímavé je i to, že první generace pražských punkových teenagerů se stala velkým propagátorem skateboardingu.
Zde je důležité poznamenat, že stejně jako na Západě český punk byl jednoznačně městskou záležitostí. Punkové komunity se objevovaly hlavně v Praze (Zobák, Peterka, Průcha, Limburák, Oblouk, Kačer, Sid Hošek, Bergámo) a velkých městských aglomeracích - v Plzni (Jožžin, Caine, Žufan), Ostravsku (Jonšta, Klec, Semiš), Severních Čechách (Růžička), tedy v místech, kde původní stará zástavba padla za oběť obrovským sídlištím, která znásobovala pocit odcizení jedince ve společnosti, a která se společně s rapidně špatným životním prostředím (inhalace v ovzduší, zdevastovaná příroda) stala živnou půdou pro právě se rodící český punk.

Benefiční koncert pro Jakuba Š. - 27.6.08 - Strakonice

13. června 2008 v 12:00 | PSb Crew |  Akce!
Jakub byl z 9. na 10.5 2008 ve Strakonicích pobodán neonacisty a teď leží ochrnutý v nemocnici. Koncert bude benefiční, a jeho výtěžek poputuje k Jakubovým rodičům.
Vystoupí:
Die Outsiders, Delusion, WithCare, Liberty Jail, Abstinenční Příznaky, Bajadera Joy
27.6.2008
19:00
80+ Kč (čím víc, tím líp)
Info: