Ženy kolem Punkové scény (1.)

14. prosince 2007 v 15:38 | neznámý |  Punks
Tento článek mě velmi zaujal, tak sem ho sem musel prostě dát.

Patti Smith

významná americká zpěvačka, hudebnice, spisovatelka, textařka a básnířka. Patří k hlavním protagonistům amerického punku a nové vlny (new wave). Nejprve se věnovala poezii, příležitostné novinářské práci a psaní dramat. Její básnické prvotiny jsou ovlivněny francouzskou poezií přelomu 19. a 20. století, především tzv. prokletými básníky a jejich pokračovateli (Arthur Rimbaud). Hudbou se začala zabývat až od roku 1971, kdy přechodně spolupracovala se skupinou Blue Oyster Cult, zpívat však začala až těsně před vznikem její skupiny Patti Smith Group (1974), ve složení Lenny Kaye (kytara), Richard Sohl (klávesy), český emigrant Ivan Král (kytara, baskytara) a Jay Dee Daugherty (bicí nástroje). Spolu s ní tento soubor nahrál v rozmezí let 1975-1979 nejslavnější tituly své produkce, kterými jsou Horses, Radio Ethiopia, Easter a Wave. První z nich bylo ještě do jisté míry reminiscencí na produkci newyorské "Factory" kolem Andyho Warhola v 60. letech, především na tvorbu Velvet Underground (album ostatně produkoval John Cale). Další tři alba nesou již jednoznačně originální rukopis, který v sobě skrývá jak naléhavost punkového přístupu, tak specifickou jemnost a poetičnost. V tom lze spatřovat jedinečnost hlavní objevitelský přínos této zpěvačky, básnířky, hudebnice aktivistky v boji za lidská práva v jedné osobě. Dá se říci, že Patti Smith byla jedním z prvních trubadůrů punku a new wave, ovšem ve zcela jedinečném provedení. Po rozpadu skupiny se Patti Smith na dlouhou dobu přestává hudbě věnovat a představuje se až v roce 1988 albem Dream Of Life, jež má sice v sobě již popové prvky, ale na působivosti a nápaditosti mu to nijak neubírá. Od vydání tohoto alba se zpěvačka objevuje s velkými prodlevami s několika dalšími deskami, jež však již svou úrovní kvalit předchozí produkce nedosahují (poslední v roce 2004). V mezidobí vyšla též kompilační alba, mapující jak produkci nejslavnějšího období umělkyně, tak jakýsi celoživotní průřez tvorbou. V současné době se Patti Smith opět věnuje především poezii.

Nancy Spungen

Přítelkyně Sida Viciouse (basák ze Sex Pistols). Peroxidová blondýna z Philadelphie byla groupie (fanynka, která cestuje se svou oblíbenou kapelou, spí s jejími členy a podobně) několika známých kapel - Aerosmith, Ramones, Heartbreakers. Za poslední jmenovanou kapelou vyrazila do Británie v prosinci 1976, aby podpořila jejich Anarchy tour. Hledala prostě někoho, kdo by ji dostal mezi slavné lidi. Přes Heartbreakers se dostala k Sex Pistols, kde něco zkoušela i na Johnnyho Rottena. Nevyšlo to a tak zkusila druhého nejslavnějšího, Sida. Jak to dopadlo, všichni víme: oba závislí na heroinu, zfetovanej Sid nakonec Nancy zabil, šel sedět, Malcolm McLaren ho dostal z vězení ven, Sid se předávkoval a zemřel.

Helen Of Troy

(Helen Wellington Lloyd) Trpaslice z jižní Afriky, která se objevila ve filmu The Great Rock'n'roll Swindle a vystupovala se Sex Pistols na jejich koncertech ve Velké Británii. To ona vytvořila jejich slavné barevné "vyděračské" logo sestavené z písmen vystříhaných z novin. Jeden čas byla i milenkou Malcolma McLarena (manažera Sex Pistols).

Chrissie Hynde

Přistěhovalkyně z amerického Ohia byla také po nějakou dobu prodavačkou v obchodě Sex. Nepohodla se ale s Vivienne Westwood a dostala padáka. Chtěla si vzít Sida Viciouse, aby mohla zůstat ve Spojeném království, dokonce mu za to zaplatila (dvě libry), ale se Sidem byl v tu dobu veden soudní proces, takže ze svatby sešlo. Chrissie také učila hrát Johnnyho Rottena na kytaru, ale bezvýsledně. Hrála s kapelama Moors Murderers, 999 a potom založila úspěšnou skupinu Pretenders. Její jméno je spojeno s anti-vivisekční frontou. Vzala si Jima Kerra ze Simple Minds.

Sue Catwoman

(Sue Lucas) Nejzajímavější tvář původní punkové scény s originálním kočičím účesem, který pro ní vystřihlo jedno kadeřnictví v Londýně v roce 1976. Byla součástí "punkové elity", která si říkala The Bromley Contingent. Ze scény zmizela s rozpadem Sex Pistols. Přes svůj odvážný zjev byla údajně pěkně stydlivá. Ve filmu The Great R'n'R Swindle ji hraje mladá herečka.

Pauline

Šílená punkerka, zmiňovaná v písni Bodies od Sex Pistols. Žila v blázinci kdesi u Birminghamu, dokonce měla opravdu dům na stromě, přesně jak Pistols zpívají a skutečně jim odtamtud posílala dopisy. Z toho stromu ji ošetřovatelky ústavu nemohly dostat, Johnny Rotten říká, že až punk ji dostal na zem. Kapelu pak doslova pronásledovala. Paul Cook: "Byla to pěkná holka, ale měla ty šílený oči." "Divnej začátek písně Bodies mi ji pořád připomíná", dodává Steve Jones.

Vivienne Westwood

Bývalá učitelka, designérka punkového oblečení a milenka Malcolma McLarena. Dohromady s ním vlastnila obchod s fetiš- a punk-módou na King's Road v Londýně s názvem Sex. Vymyslela ono známé tričko s nápisem Destroy. Byla nejúspěšnější punkerkou ve své době, i když o punkové hudbě věděla údajně hodně málo. Určovala totiž punkovou módu. V současnosti je to velmi uznávaná módní návrhářka.

Jordan

Další prodavačka v obchodě Sex. Nosila cokoliv, co Westwood navrhla - i ty nejvíce šokující modely, čímž se stala populární a známou punkerkou na londýnské scéně. Johnny Rotten jí jednou svlékl přímo na pódiu při koncertu Sex Pistols. Byla také manažerkou původně punkové kapely Adam And The Ants v jejích začátcích kolem roku 1977.

Gaye Advert

(Gaye Atlas) Hrála na basu v The Adverts. Díky černým očním stínům měla oči jako panda, nosila koženou bundu a černé kalhotky, které ukazuje na jedné slavné fotografii. Párkrát se objevila spolu s The Adverts v televizním pořadu o hudbě Top Of The Pops, psalo se o ní i v hudebním magazínu Sounds a asi také díky tomu se stala sexsymbolem. Bubeník Lorry Driver o ní prohlásil, že to byla hrozná tyranka a že kvůli z ní z kapely odešel. Gaye a její dlouholetý přítel TV Smith (zpěvák The Adverts) spolu stále žijí. Gaye bojovala za práva zvířat, za politickou reformu a ve feministickém hnutí až do poloviny osmdesátých let.

Poly Styrene

(Marion Elliot)Špičková a originální punková zpěvačka ve špičkové a originální punkové kapele The X-Ray Spex. Pocházela z Brixtonu, nosila rovnátka (tenkrát asi ještě nebyl piercing) a psala všechny texty i hudbu pro svou kapelu. Opravdu vynikající zpěvačka se po rozpadu kapely v roce 1979 přidala k sektě Hare Krishna. Ještě předtím (1978) ale s kapelou vydala album Germ Free Adolescents, na kterém je slavná píseň Oh Bondage Up Yours!, která byla v konzervativní Británii zakázána. Text je na první pohled tak trochu o sado maso praktikách, ale to je spíš metafora, která má poukázat na roli žen ve společnosti. Poly se vůbec ve svých textech vyjadřovala k různým "ženským" otázkám včetně třeba mýtů krásy. V roce 1995 se kapela dala znovu dohromady a vydala album Conscious Consumer.

Laura Logic

(Susan Whitby) Saxofonistka kapely X-Ray Spex. Ve svých 16ti letech kapelu opustila (v roce 1977) a založila svou vlastní skupinu Essential Logic. Na saxofon také hrála na singlu (Get A) Grip (On Yourself) od The Stranglers.

Tracey O'Keefe

Osmnáctiletá členka The Bromley Contingent, prodavačka a modelka obchodu Sex a velká fanynka Sex Pistols v roce 1978 zemřela na rakovinu kostní dřeně. Malcolm McLaren natáčel na jejím pohřbu záběry pro film The Great R'n'R Swindle a také obstaral pohřební věnec s nápisem Never Mind The Bollocks, Tracy, což se pozůstalým moc nelíbilo. Štěstí, že nezačal tisknout trička s motivem této události. Scéna s pohřbem byla nakonec z filmu vystřihnuta.

Simone Thomas

Byla taktéž součástí The Bromley Contingent a navíc ještě hrála po dobu několika měsíců na housle v kapele Siouxsie And The Banshees. Řekla: "Nebyla jsem opravdová punkerka, jen jsem nosila ty hadry, kteří podpořily mou image".

Blitz

Nemyslím legendární Oi! kapelu z New Mills - jedná se o shodu jmen. Kapela, o které píšu, vznikla roku 1977 a v jejím čele stála drsná punkerka. Jejich píseň Strange Boy se objevila na albu Farewell To The Roxy. Kapela brzo zanikla.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 EMILY EMILY | Web | 14. prosince 2007 v 15:39 | Reagovat

Wow...good blog!

2 Dean Dean | 17. prosince 2007 v 16:21 | Reagovat

A teď schválně: Patti Smith nebo Nancy ?? :o)

3 táničkaa táničkaa | E-mail | 28. ledna 2008 v 13:03 | Reagovat

najsamlepší blog aký som videla zatial:)

4 Punkovej sněhulák Punkovej sněhulák | E-mail | Web | 28. ledna 2008 v 23:55 | Reagovat

Dík:))

5 shaper shaper | Web | 1. dubna 2008 v 10:04 | Reagovat

to sem nevěděla, že nancy zkoušela něco i na rottena..:D

6 Alcik Alcik | 27. prosince 2008 v 20:35 | Reagovat

k tem innocents bych jeste dodal ze z nich pozdeji vznikla kapela the resisters ktera vydala vynikajici album v roce 1979,viva la 1977

7 Trojan Trojan | 24. března 2009 v 18:25 | Reagovat

Hele to že Sid zabil Nancy a pak se předávkoval  nebylo snad nikdy oficailně potvrzeno ne? ;-)

8 Michal Michal | E-mail | 1. října 2014 v 17:15 | Reagovat

tady jsou ale bláboly

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama