Desmond Dekker - životopis

26. října 2007 v 1:10 | Punkovej sněhulák a spol. |  Skinheads
Žádný jiný Jamajčan neproslavil svůj ostrov tolik jako Desmond Dekker - s výjimkou Boba Marleyho. Ale Dekker to udělal dříve, jeho hit Israelites je pro Jamajku tím, čím bylo Satisfaction pro Stones. Král jamajského ska Dekker odchoval už tři generace posluchačů a jeho počátky spadají do zlaté éry 60. let.


Narodil se roku 1942 jako Desmond Dacres v hlavním městě Jamajky Kingstonu, ve školáckém věku osiřel, a když pracoval jako svářeč, kolegové si všimli jeho nádherného hlasu. K Dekkerovým idolům patřili Nat King Cole, Louis Armstrong a Sam Cooke, od nichž se ale lišil vyhraněným autorským rukopisem: jeho texty pečlivě zachycovaly děni v chudinském kingstonském ghettu Trench Town.

Na radu kamarádů se přihlásil na konkurs, dvakrát neuspěl, jeho talent rozpoznal legendární producent Leslie Kong (Jamajčan původem z Číny), po dvou letech natočil první hit. Na přelomovém singlu "King of Ska" ho doprovázela vokální skupina Maytals. Ta vstoupila do dějin nahrávkou "Do The Reggay", která dala jméno stylu reggae.

Zatímco na prvních hitech sledoval Dekker image hocha z dobré rodiny, na pozdějších nahrávkách přitvrdil. V prvních letech nezávislosti, kterou Jamajka získala roku 1962, prožíval ostrov nepokoje a občanské násilí. Konkurenční spory mezi "sound systémy" řešili nožem a pěstí tvrdí mladíci zvaní "rude boys". Dekker situaci sledoval ostrým pohledem žurnalisty a jamajskou realitu popsal v písních "Tougher Than Tough" a "007 (Shanty Town)", která se stala hymnou jamajské revoltující mládeže.
V Anglii se mezitím formovalo odbojné hnutí mods, kteří se s Dekkerem hladce ztotožnili. Jamajskou hudbu tehdy v Anglii distribuoval Jamajčan Chris Blackwell, pozdější objevitel Boba Marleyho, singl 007 vystřelil jak raketa do britského žebříčku a Dekker vyjel na své první anglické turné. Vřelá reakce publika ho až šokovala, mods mu dělali dobrovolné bodyguardy. K nejvýraznějším hitům této éry patřila "Pretty Africa," která předznamenala pozdější rastafariánské snahy o návrat do Afriky. Dekker se na Jamajce stal superhvězdou a v Anglii respektovaným hitmakerem. V roce 1968 vydal svůj životní mezník "The Israelites", v němž se prolínala hořkosti se svižnosti způsobem, jaký neměl obdoby až do Marleyho příchodu o tři roky později. Když pak skladba pronikla do amerického žebříčku, Dekkerovi se podařilo, o čem snili všichni jeho krajané: prorazit do světa s jamajskou hudbou.

Počátkem 70. let Dekker trávil maximum svého času na koncertech v Británii. I když většinou natáčel vlastní písničky, jeho coververze "You Can Get It If You Really Want" od jamajské ikony Jimmyho Cliffa se stala dalším světovým hitem. Dekkerův producent Leslie Kong zemřel ve věku 38 let na infarkt, ale Dekker ztrátu překonal. V závěru 70. let, kdy se reggae promítlo do repertoáru Erica Claptona i Police se Stingem, se ska prostřednictvím hnutí 2-tone vrací a Dekker slaví v evropských žebříčcích comeback.

Roku 1993 natočil se skupinou The Specials na album King Of Kings coververze jamajských velikánů. Na počátku tisíciletí zpívá Dekker s vyzrálostí veterána, ale tančí se svižností mladíka.

Desmond Dekker umírá 25.května 2006 na infarkt ve svém domě v městě Surrey.

Diskografie:
Compass Point (Stiff) 1981
King of Ska (Varese) 1991
Music Like Dirt (Trojan) 1992
King of Kings (Trojan) 1995
Gimme Gimme (Brook) 2005

zdroj: respectmusic + desmonddekker.com
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 polobůh polobůh | Web | 27. března 2008 v 0:28 | Reagovat

Desmond je a navždycky zůstane borec.

2 HPmarty HPmarty | 1. června 2011 v 8:55 | Reagovat

israeliteeeeeeessssssss-tento pán byl bohem..souhlasím,ale těch bohů je celý panteon

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama